Trasy turystyczne w Szczyrku

wokół Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo w Szczyrku

Przebieg trasy: Orle Gniazdo – skrzyżowanie szlaku św. Jakuba z niebieskim szlakiem narciarskim – Beskid Sport Arena – Beskidek (830 m n.p.m.) – os. Migdalskie (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym) – Beskid Węgierski (929 m n.p.m.) – Kotarz (974 m n.p.m.) – Grabowa (907 m n.p.m.) – Przełęcz Salmopolska (934 m n.p.m.) – Malinowska Skała (1152 m n.p.m.) – Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) – zjazd do ul. Zwalisko (stacja kolei Gondolowej Szczyrk Mountain Resport) – os. Migdalskie (skrzyżowanie ze szlakiem czerwonym) – Beskidek (830 m n.p.m.) – zjazd do ul. Grzybowej (Beskid Sport Arena)

Trasę rozpoczynamy przy CKiR Orle Gniazdo – wybieramy skrzyżowanie drogi św. Jakuba z niebieskim szlakiem narciarskim i kierujemy się do przystanku Szczyrk Biła.

Po drodze mijamy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, potocznie zwane Sanktuarium „Na Górce” oraz Salezjański Dom Młodzieżowy. Kierujemy się do Beskid Sport Areny skąd docieramy na Beskidek (830 m n.p.m.). Mijamy pomnik Ofiar Hitleryzmu i niebieskim szlakiem docieramy do skrzyżowania szlaków, tuż przed Osiedlem Migdalskim. Skręcamy w prawo wybierając czerwony szlak i przechodząc przez Beskid Węgierski (929 m n.p.m.), docieramy na Kotarz (974 m n.p.m.), na którym znajduje się tzw. „Ołtarz Europy”. To ołtarz polowy wymurowany z kamieni pochodzących z różnych stron świata. Kontynuując trasę czerwonym szlakiem przez Grabową (907 m n.p.m.) docieramy do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) przez którą przebiega droga wojewódzka ze Szczyku do Wisły. Z Przełęczy wędrujemy dalej czerwonym szlakiem docierając do Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.), której wierzchołek znany jest z pięciometrowego bloku piaskowca. To charakterystyczne miejsce, będąca jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Beskidzie Śląskim. Z Malinowskiej Skały ruszamy w lewo zielonym szlakiem w kierunku Małego Skrzycznego (1211 m n.p.m.). Małe Skrzyczne opuszczamy zjazdem w kierunku ul. Zwalisko do stacji kolei Gondolowej Szczyrk Mountain Resort. Z ul. Salmopolskiej skręcamy w ul. Widokową i niebieskim szlakiem docieramy do Osiedla Migdalskiego. Na skrzyżowaniu szlaków nadal trzymamy się szlaku niebieskiego i docieramy na Beskidek (830 m n.p.m.). Z Beskid Sport Areny zjeżdżamy do ul. Grzybowej.

Parametry:
Poziom trudności: trudny
Długość: 26,4 km
Przewidywany czas: 8 godz.

Copyright © 2016-2021 Mapa-Krajobrazowa.pl - All rights reserved.

Crafted with & by
MARROB Studio Interactive
[ZERA GROUP sp. z o.o.]